Tremuraturi

Investigatii Tremor esential

Postata de ghost04 cu 13 ani in urma.

De ceva timp, imi tremura mainile si am slabiciuni musculare. La fel si picioarele, cand incerc sa fac exerctii fizice, incepe sa-mi tremure. Sau cand incerc sa desurubez un surub strans puternic, imi tremura mainile foarte tare. Mai scurt, cand ma fortez imi tremura destul de urat.
Iar cu slabiciunea musculara, unele miscari ale maini sunt rigide si lente. De exemplu, miscarile din incheietura mainii sunt rigide si executate treptat.
Cunoaste cineva problema ?
P.S. : Am 17 ani si sunt destul de slab pentru inaltimea mea.

Raspunsuri (7)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Sunt necesare analize de laborator, o hemoleucograma, calciu si magneziu in sange si prezentati-le medicului de familie .

ghost04

acum 13 ani

Dar totusi ce ar putea fi ? Am inteles ca si tremorul esential are simptome asemanatoare. Bunicului meu ii tremura mainile, la fel si tatalui meu. Ar putea fi ceva genetic ?

andrey

acum 10 ani

Sfatul meu e sa mergi la un endocrinolog, daca nu rezolvi nimik incearca la neurolog, o sa rezolvi problema stai linistit. Multa sanatate!!

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Totusi trebuie sa faci aceste analize pentru a vedea unde te situezi pentru viitor . Poate ai o tulbirare de geniul Spasmofiliei ceea ce ar fi mai avantanjos.

V

acum 11 ani

mi-am facut analizele si nu mi-a iesit decat chisturi de giardia si o usoara anemia si TSH-ul la limita adica 4.2.Dar de o luna ma confrunt cu tremuratul mainilor,senzatia ca nu iau aer destul,stari de voma si oboseala puternica.Ce investigatii as mai putea sa fac???Doctorita a spus ca sunt stari de panica,dar eu le am in permanenta.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

ghost04

acum 13 ani

1. Sunt un temperament flegmatic, deci sunt calm si ma enervez destul de greu.
2. Ma enervez rar, in special atunci cand sunt provocat. De obicei, reactionez verbal .
3. Sunt mai sensibil la caldura si transpir foarte tare, mai ales vara.
4. De obicei nu sarez in plus, insa imi place mancarea cat de cat sarata.
5. Prefer apa normala. In plus, am si sensibilitate dentara si nu prea pot sa beau apa rece.
6. Sunt o persoana introvertita, nu vorbesc cu toate lumea.
7. In somn transpir mai mult vara sau cand am cosmaruri.
8. Exces de saliva nu am, nici in timpul somnului.