transpiratie urat mirositoare

Investigatii

Postata de maria-mirela81135 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am o problema foarte neplacuta. Transpir foarte mult (mai mult iarna, la frig , decat vara) si miroase foarte urat , parca ar fi pipi de pisica. La ce medic sa merg . Medicul de familie nu stie , imi spune ca asa e normal, dar din ce am citit nu este normal. Sigur ceva nu este in regula. Si nu stiu unde trebuie sa merg , la dermato, la endocrinologie ?

Raspunsuri (1)

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna seara. Transpiratia excesiva (hiperhidroza) poate avea cauze diverse. Trebuie precizat daca simptomele sunt de data recenta sau au caracter cronic. Patologia organica (de ex. boli renale, hepatice, etc.) poate concura la aparitia mirosului particular al transpiratiei. Evaluarea de specialitate (medicina interna, dermatologie) este necesara. Sanatate.