toxoplasmoza

Investigatii

Postata de sorana96378 cu 16 ani in urma.

Buna ziua!
Am si eu o mare rugaminte.Puteti sa-mi spuneti ce trebuie sa fac daca am avut toxoplasmoza si am trata-o acum 4 ani, acum as dori sa-mi iau un pui de pisica.Mi-am facut acum 5 luni alte analize si doctorul mi-a spus ca boala e tratata si s-au format anticorpii.Mi-e frica sa nu o iau iarasi.Ce trebuie sa fac sa fiu protejata atat eu cat si pisica?
Precizez ca pisica va locui in apartament la bloc.
Sper sa pot gasi un raspuns.
Multumesc

Raspunsuri (2)

sorana96378

acum 16 ani

Buna ziua!
Am si eu o mare rugaminte.Puteti sa-mi spuneti ce trebuie sa fac daca am avut toxoplasmoza si am trata-o acum 4 ani, acum as dori sa-mi iau un pui de pisica.Mi-am facut acum 5 luni alte analize si doctorul mi-a spus ca boala e tratata si s-au format anticorpii.Mi-e frica sa nu o iau iarasi.Ce trebuie sa fac sa fiu protejata atat eu cat si pisica?
Precizez ca pisica va locui in apartament la bloc.
Sper sa pot gasi un raspuns.
Multumesc

mihail42

acum 16 ani

Toxoplasmozase face o singura data, apoi se formeaza un titru protector de anticorpi. poti sa iti iei pisica, la bloc sau casa:)