toxoplasma Cornelia

Investigatii

Postata de stanver cu 10 ani in urma.

As dori sa stiu ddaca rezultatul analizei este bun:
Ac Anti-toxoplasma IgM - Nonreactiv 0,04 INDEX < 0.499
Ac Anti-toxoplasma IgG - Nonreactiv 0,3IU/mL

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

Depinde si de laboratorul la care au fost facute analizele, ce limite normale are. Dupa laboratorul Synevo [ la care-mi fac analizele] ambele rezultate sunt in regula [ negative].

Dr. Cristina Moisa

acum 10 ani

Buna ziua, iertati-ma ca intervin dar cred ca trebuie niste precizari: chiar daca sunt negative, analizele arata ca pacientul nu a trecut prin infectia cu toxoplasma in cursul vietii, deci nu are anticorpi protectori si poate oricand sa faca boala. Daca e vorba de o viitoare mamica, trebuie mari precautii la expunerea la Toxoplasma (se va evita contactul cu pisici nedeparazitate corespunzator, bolnave, etc). Chiar daca toxoplasmoza la o persoana normala se poate manifesta ca un banal guturai, la o viitoare mamica poate duce la malformatii ale fatului, deci se impun precautii. Sper ca v-am fost de folos.