tomografie

Investigatii

Postata de ANDREEA28 cu 15 ani in urma.

tomografia computerizata abdominala vede si stomacul si intestinele ?

Raspunsuri (4)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna
Tomografia computerizata este folosita pentru a studia diferite parti ale corpului
-toracele, tractul urinar,abdomenul, ficatul, pancreasul, vezica biliara si caile biliare principale, glandele suprarenale, splina, membrele.
In cazul abdomenului tomografia computerizata este folosita pentru a descoperi chisturi, abcese, infectii, tumori sau anevrisme, ganglioni limfatici mariti de volum, corpuri straine, hemoragii, diverticulita, boala inflamatorie intestinala, apendicita

simona166117244

acum 15 ani

Buna reli,
pentru vizualizarea organelor cavitare(intestin subtire, stomac, colon) se va administra bariu pe gura. tomografia computerizata estemai precisa decat ecografia, mai ales daca se foloseste substanta de contrast injectata intraveninos.
Sanatate maxima!

Dorina6899908

acum 15 ani

Cauti orice numai sa nu faci colonoscopie, asa este?????Eu te sfatuiesc sa-ti invingi teama si sa o faci,nu este asa de rau cat poate ai auzit, plus ca nici nu se compara cu un CT,la pret,este de cinci ori mai mic. Inainte de colonoscopie am facut si CT ,mi-a vazut intestinele dar nu mi-a spus ca as avea diverticuli si hemoroizi interni,deci......este alegerea ta.

ANDREEA28

acum 15 ani

ai dreptate ,asa este mi-e cam teama sa fac colonoscopie!