tomografie computerizata

Investigatii

Postata de ramonadenisa cu 10 ani in urma.

rezultatul a fost....coloana lombo-sacrata cu modificari degenerative disco-vertebrale,fara tasari vertebrale. fara modificari de calibru rahidian. Hemangiom de corp vertebral L5, dar fara tasarea acestuia. Fara linii de fractura lombo-sacrate.........
Vreau sa va intreb ce inseamna acel hemangion...nu am primit tratament decat cu antiimflamatoare,,,va multumesc.

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Hemangiomul de corp vertebral este o tumora benigna, foarte bine vascularizata. Hemangioamele mici nu produc durere si pot fi urmarite in timp. Doar pentru cele de dimensiuni mari se recomanda radioterapie sau interventia chirurgicala. In cazul in care nu s-a produs fractura sau probleme neurologice, se recomanda vertebroplastia percutanta, un tratament chirurgical minim-invaziv.