tgp marit

Investigatii

Postata de alynutza11 cu 13 ani in urma.

copil 5 ani.tgp 69 tgo 25.acest tgp marit ce inseamna?

Raspunsuri (12)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua ,
Medicul pediatru ( de familie ) trebuie să vadă toate analizele făcute si să hotărască .
Tgp si Tgo cu noscute si sub denumirea de " transaminaze " arată ,în principal starea de normalitate sau posibilă afectare a ficatului .( uneori a căilor extrahepatice ,sau giardiază) . Copilul trebuie examina complex si examenele de laborator completate.
Sănătate Dr. Emil Otesteanu

alynutza11

acum 13 ani

am iutat sa mentionez ca in urma analizelor am depistat oxiuri care la ex copro nu au iesit.posibil de la acestia sa fie tgp marit?

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Oxiurii ,NU. Giardia poate dat niste tulburări hepatobiliare .
Nu trebuie să fiti îngrijorată .

luminita

acum 13 ani

buna ziua fetitei mele ia iesit vsh 50 si tgo 37,46 ce credeti e rau

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

VSH 5o este foarte mare ( normal este sub 10mm /h). Pledeaza pentru un focar de infectie mai vechi ( amigdale ,reumatism ?) Mergeti la medicul pediatru pentru a vi-se va face si o hemoleucograma si un ASLO etc
TGO este in limite normale .

Sincu Mihaela

acum 13 ani

Hello! Am o fetita de 2 ani jumatate si i-am facut niste analize la care i-a iesit tgp 106 si tgo 83 nu stiu din ce cauza insa ea arata fff bine are 93cm si 16kg, avem si regim alimentar insa nu stiu de ce nu i-a scazut luna trecuta avea 145tgp acum i-a scazut dar ff putin sunt ingrijorata ii dau liv52 dar nu inteleg de ce nu ma lamureste cineva sa-mi zica ce are si ce tratament sa urmez.

cristina

acum 11 ani

16 kg la 2 ani jumatate vi se pare fff bine?!

carmen

acum 12 ani

buna ziua am si eu o problema:am o fetita de 1an si 6 luni in urma recoltarii unor analize au iesit tgo 69si tgp 77,crp 0.20 am urmat tratament cu sirop liv 52 2 luni am mers la control si a crescut tgo o luna pauza dupa care am mers la control si a crescut tgo 99 in rest toate suny bune,dar analizele de alergie au iesit marite.ce ma indrumati sa fac
multumesc

Toderascu Alin Gabriel

acum 12 ani

buna ziua . mi`a iesit tgp`u bun si tgo 63 ce e de facut ?

liliana

acum 11 ani

buna ziua,am o fetita de 10 ani,are 38 kg,1.45 cm.I-am facut analiza la tgp este 57.ce poate fi?normal este 44.astept un raspuns!multumesc!

marinel

acum 11 ani

am tgo 48 si tgp 44 este bine ?

cristian

acum 10 ani

la varsta asta nu se pune problema de modificari pe fond etilic :) probabil o hepatita
...faci analize de anticorpi si apoi sfatul medicului!!