tetania.un sfat va rog!

Investigatii

Postata de mihaela1306 cu 15 ani in urma.

Am 25 ani si de multi ani ma confrunt cu o mare lipsa de calciu.Am incercat tot felul de tratamente cu Ca Mg D3 AT trat homeopate ,naturiste si tot degeaba.Analizele de cate ori le fac imi ies bune cu exceptia Ca care este la limita min.Eu sunt o fire emotiva si panicoasa si mi s-a spus ca e posibil ca Ca sa il pierd pe fond nervos.Ce pot face pt a retine cat de cat Ca in organisn fara sa mai fiu nevoita sa inghit zilnic pastile care am inteles ca luate incontinuu pot forma pietre sau se pot depune aiurea.Daca cineva s-a mai confruntat cu o astfel de problema si ma poate ajuta cu un sfat.Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Florian Alex

acum 15 ani

Incearca sa iti analizezi dieta: pot fi anumite alimente sau bauturi care sa impiedice absorbtia de calciu (bauturile gazoase, carnea rosie, dar mai ales grasimile saturate). In general, zincul si fosforul in cantitate mare impiedica absorbita calciului.

mihaela1306

acum 15 ani

Sa stiti ca nu beau bauturi carbogazoase de nici un fel,nici macar apa minerala,consum f multe fructe si legume,lactate.O sa vad in urmatoarele analize cum este fosforul.Va multumesc!