testul babes papanicolau

Investigatii

Postata de MIHAELA CORINA117529 cu 14 ani in urma.

am facut testul babes papanicolau si as vrea sa-mi spuneti ce inseamna:
- frotiuri conventionale, coloratie papanicolau
- celule exocervicale - superficiale izolate si grupate
- intermediare izolatesi grupate
- parabazale izolate, cu atipii nucleare
- celule endocervicale in mici grupuri reactive
- exsudat inflamator cu frecvente granulocite neutrofile si hematii
- coloratia gram evidentiaza microbiota vaginala alcatuita din bacili gramnegativi
- citodiagnostic bethesda system - ASC-H
- atipii ale celulelor scuamoase ce nu exclud leziuni de grad inalt

Raspunsuri (7)

cornelia

acum 14 ani

Parca ziceai ca sotul tau este medic, sau ma insel? Pune-l sa-ti citeasca acest rezultat.

MIHAELA CORINA117529

acum 14 ani

daca era medic nu mai puneam intrebari pe acest site

Menekse.

acum 14 ani

Iti recomand sa te duci la un medic ginecolog sa-ti citeasca rezultatul si sa-ti dea tratament. Nu te poti lua dupa diferitele experiente ale altora. Oricum ultimul rand nu suna prea bine......... "nu exculd leziuni de grad inalt"......si "exudat inflamator cu fecvente granulocite neutrofile si hematii"..................nu pare a fi ok.
Sincer...te sfatuiesc sa mergi la specialist sa-ti dea tratament.

Succces! Si sa ne spui si noua interpretarea data de un medic.

irinuca

acum 14 ani

Cat sunt unii de rautaciosi, in primul rand cei care intra aici doar sa raspunda in 'doi peri' sa invete intai sa citeasca (a spus ca medicul de familie e sotul medicului ginecolog, intr-un post mai vechi)
Si chiar daca era sotul medic poate vroia si alta parere, din acest motiv a intrat aici, ea oricum astepta raspunsul unui medic pt ca a postat la sectiunea pt medici

raluca

acum 14 ani

Buna MIHAELA CORINA,

Unde ti-ai facut acest test la medicul tau ginecologic sau intr-o clinica?
Normal medicul ar fi trebuit sa-ti interpreteze acest buletin si tot el sa-ti dea tratament (dupa caz). Daca ai un medic ginecologic ar fi bine sa mergi la el. Sanatate!

edelweiss

acum 14 ani

draga mihaela corina,
probabil ca ai sau ai avut o infectie puternica:hpv,chlamydia etc.de cele mai multe ori hpv,determina o atipie celulara.nu stiu ce varsta ai,dar trebuie sa mergi neaparat la medic.nu ai cancer dar va trebui sa ti se faca o biopsie care nu e dureroasa.orice amanare,totusi,este in dezavantajul tau.inca o data te sfatuiesc sa mergi la medic.multa sanatate si astept vesti.

simion elena

acum 14 ani

buna am facut testul papanicolaou si in concluzie este scris celulele scuamoase atipice,fara a se ezclude prezenta unei leziuni scoamoase intraepiteliale de grad inalt
(ASC-H) spuneti-mi daca este ceva grav si ce pot sa fac
va multumesc