Testosteron liber valori ?

Investigatii

Postata de Utilizator11706457495 cu o luna in urma.

Valoare la testosteron liber este de 9,27 la un baiat de 23 de ani , este normal ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Testosteronul liber este o forma de testosteron care circula liber in sange si poate interactiona cu celulele corpului. Nivelul acestuia poate varia in functie de multi factori, inclusiv varsta, sanatatea generala si stilul de viata. Valoarea medie a testosteronului liber pentru un barbat adult variaza intre 8,7 - 25,1 pg/mL. Prin urmare, un nivel de 9,27 pg/mL la un barbat de 23 de ani poate fi considerat la limita inferioara a normalitatii. Daca aveti simptome precum oboseala, pierderea masei musculare, disfunctie erectila sau scaderea libidoului, ar trebui sa consultati un medic. De asemenea, anumite conditii medicale, precum obezitatea si diabetul, pot afecta nivelul de testosteron, asa ca este important sa faceti controale regulate de sanatate.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hormonii-si-tulburarile-endocrine/semnele-subtile-ale-nivelului-scazut-de-testosteron_12224