Tensiune intracraniana?

Investigatii

Postata de Mihaela cu 5 luni in urma.

Copil 9 ani avem tensiune intracraniana de mai muot de jumate de an ne tratam si in mai am primit lecuire io ajutat dar acum am primit si nu ne ajuta copilul tot are dureri de cap si vomita urmeaza sa plecam iarasi la medic

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Tensiunea intracraniana, cunoscuta si sub denumirea de presiune intracraniana crescuta, poate fi cauzata de mai multe probleme de sanatate, inclusiv infectii, tumori, hidrocefalie, hemoragii, leziuni cerebrale sau chiar migrene severe. Diagnosticarea si tratarea corecta a tensiunii intracraniene sunt cruciale pentru prevenirea complicatiilor grave.

Va recomandam sa va programati la medic pentru a discuta despre simptomele copilului dumneavoastra. Medicul va evalua situatia si va poate recomanda teste suplimentare, cum ar fi RMN sau CT, pentru a obtine o imagine mai clara. In functie de rezultatele acestor teste, medicul va putea stabili un plan de tratament adecvat.

Asigurati-va ca descrieti cu atentie simptomele copilului si mentionati faptul ca tratamentul anterior nu a fost eficient. De asemenea, asigurati-va ca intrebati despre orice optiuni de tratament alternative sau consulturi cu alti specialisti in domeniu, daca este necesar.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/pseudotumor-cerebri-hipertensiunea-intracraniana-idiopatica_357