temperatura scazuta?????????

Investigatii

Postata de cristina0606 cu 14 ani in urma.

am si eu o curiozitate,am citit ca o temperatura a corpului normala trebuie sa fie peste 36,5 dar eu nu am o temperatura mai mare de 36,2 si asta foarte rar,in general e nu depasesc 36 de grade am in jur de 35 si ceva,depinde.care ar putea sa fie cauza?am motive intemeiate de ingrijorare?

Raspunsuri (3)

Suzana

acum 14 ani

Fiecare persoana are alta temperatura a corpului. Nu e nici o problema atata timp cat nu aveti alte simptomuri. Sunt persoane la care temperatura normala se apropie de 37 si altele la care 37 este deja stare febrila. Daca nu observati alte probleme (frig intens, caldura intensa, racire anormala si puternica a extremitatilor etc), nu aveti motive de ingrijorare. Presupun ca sunteti o persoana normoponderala sau chiar subponderala (in general la persoanele supraponderale, stratul adipos tinde sa creasca temperatura corporala, desi nu este neaparat o regula). Aceasta este temperatura dumneavoastra normala.

Lidia

acum 11 ani

simptomuri??? :))))))

Hermes

acum 10 ani

Metabolismul este foarte scăzut. Pot exista probleme digestive sau aportul caloric zilnic este foarte scăzut.