Se poate efectua RMN cu substanta de contrast, daca am sterilet?

Investigatii

Postata de izabella13 cu 2 luni in urma.

Bună seara. Având montat un sterilet de cupru as putea efectua RMN cu substanta de contrast?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Se poate efectua RMN hipofizar cu substanta de contrast chiar daca aveti montat un sterilet de cupru. Steriletul de cupru nu interfereaza cu procedura RMN, deoarece cuprul nu este magnetic si nu provoaca nicio reactie adversa cu substanta de contrast.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/lucruri-pe-care-ar-trebui-sa-le-stii-inainte-de-a-face-un-rmn-cerebral_17494

FloriF

acum 3 saptamani

Si dacă am sterilet migrena se poate face RMN?