Ruptura tendon

Investigatii

Postata de costin90 cu 12 ani in urma.

Buna ziua .Sunt sportiv (fotbal) si curand am inceput sa simt dureri ingrozitoare in zona inghinala a piciorului stang .Tot aici am mai avut probleme in februarie cand am fost diagnosticat cu ruptura musculara fara a face vreun control amanuntit. Probabil si atunci a fost vorba tot de tendon. De data asta am fost si am facut o ecografie in urma careia citez " Leziune tendinoasa la nivelul adductorului, lama de lichid de 16/3.7mm , situata profund intre planul muscular si cel osos;microcalcificari tendinoase cu diametrul de maxim 1.3mm." Cat de grav e asta pentru un sportiv si cam cat dureaza perioada de recuperare? Va multumesc

Raspunsuri (3)

costin90

acum 12 ani

Nimeni nu stie ?

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in tendinita de adductori se indica evitarea unor activitati fizice (alergari cu schimbare de directie, loviri, sarituri) pana la disparitia simptomatologiei (durerea inghinala), utilizarea unor bandaje compresive, medicatie antiinflamatoare pentru combaterea durerilor, utilizarea unor carje pentru protejarea membrului afectat, fizioterapie; revenirea graduala la actvitatile sportive in stadiile finale ale recuperarii , cu efectuarea miscarilor de accelerare si decelerare progresiva , precum si schimbarile de directie in mod progresiv

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa consultati un medic ortoped sau un medic de chirurgie plastica si reparatorie;