rh

Investigatii

Postata de inej cu 10 ani in urma.

Noul nascutare rh pozitiv iar ambii parinti au rh negativ.Este posibil?
Rh se mosteneste de la parinti?
Multumesc,

Cu respect,
Jeni Popa

Raspunsuri (3)

inej

acum 10 ani

Buna ziua,

Doresc acest raspuns...poate fi o eroare in efectuarea analizelor?sau nu este cazul sa-mi fac griji!

Cu respect,

Dr. Cristina Moisa

acum 10 ani

Factorul Rh se mosteneste de la parinti si se transmite in mod dominant. Daca ambii parinti sunt Rh negativ, copilul va avea numai Rh negativ, nu poat eave Rh pozitiv.
Daca ambii parinti sunt Rh pozitiv, copilul are sanse diferite de a avea Rh pozitiv sau negativ.
In caz de dubiu, trebuie refacute analizele, pot exista si erori de interpretare.

inej

acum 10 ani

Multumesc pentru amabilitatea si bunavointa dvs.
Vom repeta analizele!

Cu deosebita consideratie!