Rezultat RMN

Investigatii

Postata de Mihaela421 cu 13 ani in urma.

Buna,

Am facut un RMN iar unul din rezultate spune urmatoarele:
- mici limfoganglioni subcentimetrici, intramezenterici si pe grupele lombo-aortice mijlocii si inferioare.
sunt putin ingrijorata ptr ca nu inteleg ce inseamna exact iar cautarile mele pe internet ale termenilor mentionati m-au dus intr-o zona nu prea fericita.
va rog frumos sa-mi explicati dvs putin.
multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua ,
Din cele relatate de către d-vs mai sus , nu văd nimic patologic ; Interpretarea rezultatelor de pe filmele RMN o redactează medicul care a executat examenul , cu aceasta se merge la medicul care a examinat pacientul . Acesta corelează acest examen complementar, cu anamneza si examenul clinic , sabilind un diagnostic ..
Sănătate Dr Emil Otesteanu

NICA GABRIELA

acum 13 ani

buna seara as dori sa stiu si eu daca este indicat sa-i fac o tomografie unui copil de 4 ani si jumatate la recomandarea unui neurolog ..... VA MULTUMESC

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara.,
Orice examinare , inclusiv tomografie , poate fi făcută sau recomandată ,la orice vărstă a copilului , de către medicul specialist , dacă anamneza si examenul obiectiv al acestuia ,sugerează posibilitatea unei afecţiuni,iar aceată tomografie poate aduce date ( în favoarea sau împotriva acestei suspiciuni . Nu este un examenn de rutină .
Sănătate Dr Emil Otesteanu