reumatismul

Investigatii

Postata de mihaela1306 cu 15 ani in urma.

As vrea sa stiu ce analiza as putea face pt a vedea daca am reumatism.Va multumesc!

Raspunsuri (7)

carmen658

acum 15 ani

Pentru precizarea bolii, un indiciu important este stabilirea prezentei anticorpilor specifici in sange. Este dificila stabilirea diagnosticului daca nu se reuseste identificarea anticorpilor si factorilor genetici.
Apoi, metodele ajutatoare sunt: radiografia, tomografia si scintigrafia.

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Te sfatuiesc sa mergi la un specialist, acesta iti poate recomanda o serie de analize.Din cate stiu ar trebui sa faci:VSH, proteina C reactiva, fibrinogen
Numai bine

Dorina6899908

acum 15 ani

Din sange,o analiza numita..factor reumatoid....rezultatul trebuie sa fie mai mic de 15,pe langa aceasta se mai face VSH,pt. a se vedea daca exista infectie in organism si altele,care ti se pot spune la orice laborator de analize, daca intrebi.

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
este o analiza de sange numita ASLO.
Numai bine.

mihaela1306

acum 15 ani

Va multumesc pentru raspunsuri!

Octavian17124520

acum 15 ani

aslo,crp,fr,vsh si hemoleucograma !

Octavian17124520

acum 15 ani

va numiti cumva bivolaru ? mai bine i-ati fi recomandat urino-terapie !