rasp va rog

Investigatii

Postata de elena1012 cu 16 ani in urma.

am lipsa mare de calciu...am ameteli,nu am pofta de mancare si uneori greturi iar medicul de familie mi-a recomandat sa iau vitamax,cipcal si vitamia a+d.dumneavoastra ce i-ati recomanda?dar alimentatia cum ar trebui sa fie?

Raspunsuri (6)

Cristian272

acum 16 ani

mie imi place ce ti-a recomandat medicul. alimintatia trebue sa fie echilibrata, dar sa nu lipseasca laptele(in fiecare zi macar 1 pahar), brinza,ouale.si inca ceva: cure de soare la vara!!! neaparat

Amelia6

acum 16 ani

Surse naturale de calciu: laptele si produsele lactate, galbenusul de ou, conopida, semintele de susan, soia, Alimentatie sanatoasafasolea, mazarea, telina, anumite ape minerale, sardelele din conserve.De asemenea v-ar putea ajuta maceratul din coji de oua : http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/lipsa_calciu.htm

alexandru9396404

acum 16 ani

ceao,si eu am avut aceiasi problema si am urmat strict ceia ce mia recomandat medicul cu timpul ,ma refer dupa un an doi aproximativ pot sa spun ca sunt ca am facut progrese,sunt la limita,mananca tot ceia ce tine de lactate ,fructe,carne

marius381

acum 16 ani

am si eu o lipsa foarte mare de calciu care ma terorizeaza de vreo cinci ani.am baut si beau calciu in fiecare zi .caciu ,mg si vit d. dar degeaba.vitamine la fel beau tot timpul dar nu au efect simt ca cad din picioare asa ameteli si lipsa de echilibru am.acum am fost la un medic care mi-a spus ca niciodata nu o sa ma simt mai bine daca nu fac un tratament psihiatric,pt ca (spune acel medic) nu asimilez calciul pe baza nervoasa.

eva11

acum 16 ani

si eu ma confrunt cu aceasta lipsa de calciu, mai ales cu lipsa calciului ionic... te sfatuiesc sa iei calciu de la aditiva cu vitamina D3 este doza maxima de calciu..adica 1000 de mg. este foarte bun iar eu ma simt excelent dupa ce l iau..pt pofta de mancare te sfatuiesc sa bei sucuri naturale de fructe... si eventual niste vitamine ..si bineinteles macare sanatoasa :D o zi buna

violeta6097418

acum 16 ani

Ovidiu,
Eu am citit ca lactatele, desi contin calciu, nu te ajuta prea mult, pt ca din ele calciul se asimileaza greu (mai ales dc ai probleme cu asimilarea). Insa se asimileaza mult mai usor din verdeturi (crude), fructe, legume.
In plus, pe mine m-a ajutat sa aflu elementele care favorizeaza asimilarea calciului : vit D, A, si C si magneziul. Deci, tot ce contine aceste elemente ar trebui sa te ajute.

In plus, am auzit ca este ceva pe baza de muguri de pin la farmacia verde, un preparat naturist pt carenta de calciu.