Radiografie dentara ?

Investigatii

Postata de Utilizator11580715087 cu 4 luni in urma.

Buna ziua,

Am făcut de curând o radiografie dentara și nu mi s-a pus vesta de plumb. Oare e problema ? De atunci mă tot gândesc la asta și îmi pare rău că nu am spus nimic atunci.

Mulțumesc !

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua!

In mod normal, atunci cand se efectueaza o radiografie dentara, pacientului i se pune o vesta de plumb pentru a proteja alte parti ale corpului de radiatiile ionizante. Daca nu vi s-a pus vesta de plumb, exista posibilitatea ca asistentul sau tehnicianul radiolog sa fi omis acest lucru din greseala.

Desi in general nivelul de expunere la radiatiile de la o radiografie dentara este foarte mic si sigur pentru pacienti, in special pentru o singura radiografie, este intotdeauna bine sa luati masuri suplimentare de precautie pentru a va proteja.

In astfel de situatii, este intotdeauna recomandat sa discutati cu medicul dumneavoastra dentist sau cu personalul clinicii dentare in care ati facut radiografia. Ei vor putea raspunde la intrebarile si ingrijorarile dumneavoastra si va pot oferi lamuriri suplimentare.

Este important sa comunicati intotdeauna orice ingrijorare sau nelamurire aveti cu privire la procedurile medicale pe care le primiti, pentru a va asigura ca beneficiati de ingrijirea potrivita.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Profilaxia-in-stomatologie/radiografia-dentara-poate-fi-periculoasai_17140

Utilizator11580715087

acum 4 luni

Oare de ce nu pot sa vad răspunsul ?