Proteina C Reactiva

Investigatii

Postata de gaina.ilie cu 11 ani in urma.

Buna Seara!Am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra!Zilele trecute,am fost la spitatul judetean Resita cu fiul meu si am efectuat niste analize.Majoritatea acestora au fost bucuratoare,dar din pacatate Proteina C Reactiva a iesit pozitiva,iar valoarea normala este negativa.Din cate m-am documentat am aflat ca aceasta apare in cazul unor infectii,dar analizele nu indica asa ceva.Spuneti-mi va rog,cam care ar putea fi acele infectii si ce este de facut!Mai este nevoie sa ma prezint inca odata cu baiatul la doctor?Acesta se plange de unele dureri in piept,ac***a stari de sufocare,ameteli si uscari ale gurii.Credeti ca este din aceasta cauza?Va rog frumos,daca puteti sa imi raspundeti! :)

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 11 ani

Cresterea CRP este un raspuns la boli inflamatorii [ reumatismale] ,infectii bacteriene....................este un indicator mai sensibil decat VSH-ul. Pentru a vedea daca exista un risc cardiac ,se recomanda un alt tip de test - CRP ultrasensibil [high sesnsitive -CRP]. Valoarea de referinta este mai mic de 0,5 mg/dL , neci nu negativ . Repeta analiza la alt laborator, s-ar putea sa se incareze in aceasta limita de sub 0,5mg/dL