prednison in timpul alaptarii

Investigatii

Postata de flory3123 cu 9 ani in urma.

am pareza faciala de 3 zile,mi s-a recomandat prednison 40mg/zi dar alaptez .am citit ca prednisonul nu se recomanda in alaptare in doze mari,timp indelungat.dar ce inseamna doze mari..? daca se poate da la gravide,in alaptare nu? dr.neurolog mi-a spus sa intrerup alaptarea...eu n-as vrea,dar pe de alta parte..ce sa fac cu pareza?care ar fi raportul risc/beneficiu?

Raspunsuri (1)

FreeStyle11

acum 9 ani

Pai depinde de cat dureaza tratamentul.Daca dureaza mai mult, acum nu cred ca ar fi bine sa lipsiti copilul de laptele matern si sa ii dati lapte praf, dar in schimb si problema dumneavoastra nu trebuie lasata asa.Este bine sa va informati mai amanuntit inainte de a lua si de a interupe alaptarea.Eu zic sa mai asteptati pareri.