poate ramine gravida o femeie daca are ovarele legate

Investigatii

Postata de liliscurtu cu 12 ani in urma.

Am o problema legata de un sin intr-o zi am strins sinul drept si mi-a iesit un lichid alb parea afi ca laptele ,nu cred ca sint gravida pt ca am ovarele legate ,nu ma doare ,dar simt citeo data unele furnicaturi chiar ceva care ma inteapa

Raspunsuri (3)

ani

acum 12 ani

Ovarele nu pot fi legate doar trompele..

Iuli

acum 12 ani

Banuiesc ca va referiti la trompe legate (ar trebui totusi sa nu faceti confuzie...). Se poate dar sansa este extraordinar de mica. Faceti un test desarcina in primul rand, acesta era primul gest. Daca este negativ, atunci consultati ginecologul si endocrinolpgul, poate fi o dereglare hormonala sau alta afectiune.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Sa inteleg ca vi s-a efectuat ligaturarea trompelor uterine.
Galactoreea (scurgerile mamelonare) reprezinta o secretie lactata, in afara perioadei de alaptare la san. Aceasta apare la stimularea sau comprimarea mamelonului, in urma interventiilor chirurgicale de extirpare a ovarelor, in cazul unor boli fibrochistice a sanului, a unor tumori de glanda hipofiza (prolactinom) etc.
Ca o masura de ameliorare :sa evitati stimularea sau iritarea sanilor prin compresie.