ovulatie in ziua a 6-a de la menstruatie???

Investigatii Ovulatie premenopauza

Postata de georgya22 cu 12 ani in urma.

buna seara. am fost la doctor si un urma unei ecografii cu sonda endovaginala, am pe ovarul stang un folicul de 13 mm in ziua a 6-a dupa menstruatie. e posibil sa am si perioada de ovulatie,acum? la ce dimensiune trebuie sa ajunga foliculul ca sa se sparga si sa raman insarcinata? si mai mi-a dat niste vitamine care se numesc elevit prenatal,si sa iau timp de 3 luni. se poate sa raman mai repede insarcinata de la aceste vitamine? va multumesc.

Raspunsuri (3)

DARA

acum 12 ani

CU vitamine nu-i suficient sa ramai insarcinata, trebuie sa faci si sex.....

georgiana317

acum 12 ani

Dara, crezi ca am 5 ani si nu stiu ca trebuie sa faci sex ca sa ramai insarcinata? si intrebarea mea se referea la faptul ca stiu ca atunci cand iei vitamine este posibil sa ramai insarcinata mai repede,decat in lunile in care nu iei nimic.............

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In primele zile ale ciclului menstrual foliculul Graaf are diametrul de 2 mm, iar in decursul a 14 zile, in momentul ovulatiei, dimensiunea acestuia ajunge pana la 21 mm.