operatia de plamani este grea ?

Investigatii

Postata de 21021982 cu 11 ani in urma.

Va rog frumos sa-mi dati si mie un raspuns la urmatoarea intrebare.Tatal meu are 60 ani si in urma cu 2 saptamani a cazut pe el un lemn in padure si si-a fracturat 4 coaste si clavicula de la umar .Medicul a fost nehotarat daca il opereaza sau nu,acum l-a programat pentru operatie pe data 1 octombrie sa-i scoata cheagurile de la plamani,spunandu-mi ca nu le-a eliminat pana acum .Va rog sa-mi raspunde-ti daca pute-ti daca de la aceasta operatie la plamani se poate ajunge pe parcurs la deces.
Va multumesc si va rog sa-mi dati un raspuns cat mai repede.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Orice interventie chirurgicala implica anumite riscuri, lucru adus la cunostinta ,inainte de operatie , printr-un consimtamant informat pe care il semnati. Nimeni nu poate garanta succesul operatiei.

Utilizator11530136137

acum 5 ani

Buna !
Eu am 62 de ani si dupa un diagnosticat de cancer la plamanul drept pe 16 Ianuarie anul acesta mi s-au extirpat doua treimi din plamanul drept. Sincer dupa 5 zile ma simte am ca nou nascut. Acum ma simt excelent ! Succes !