Număr crescut de leucocite dar urocultura negativă, ce poate fi?

Investigatii

Postata de Ale cu 5 luni in urma.

Bună seara! Am efectuat analize date de doctorul urolog, acum in jur de o lună am avut o infecție urinară, dureri mari de spate, am efectuat și o ecografie și a fost totul ok, după tratamentul cu antibiotic mi s-a dat să repet analizele, constând în urocultura, sumar urina, creatinina, uree și rata filtrării, toate au ieșit bine, doar nr de leucocite a ieșit mai mare, respectiv de 75. Urocultura este negativă, fără nitriți, sau altceva, doctorul urolog a spus ca nr de leucocite mare nu tine de aceste probleme renale. Dar totuși, acest nr de leucocite a ieșit în urina. Eu cred ca tot ceva de tractul urinar ține. Dacă mă puteți ajuta cu o părere.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Numarul crescut de leucocite in urina poate indica o infectie urinara sau o inflamatie in tractul urinar. Cu toate acestea, in cazul tau, faptul ca urocultura a iesit negativa sugereaza ca nu exista prezenta unei infectii bacteriene in tractul urinar. Exista totusi alte conditii care pot cauza un numar crescut de leucocite in urina, cum ar fi infectia cu un alt tip de microorganism (cum ar fi fungii), inflamarea tractului urinar sau chiar o infectie renala.

Este posibil sa fie necesare si alte investigatii pentru a identifica cauza exacta a numarului crescut de leucocite. Poti discuta cu medicul despre alte posibilitati, cum ar fi analize suplimentare pentru a exclude alte infectii sau teste pentru a evalua functia renala. Medicul tau este cea mai buna persoana care poate oferi o evaluare individualizata a situatiei tale si un diagnostic precis.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/leucocitoza-sau-numarul-crescut-de-globule-albe_9296