negii pe mână sunt un semnal de alarmă?

Investigatii

Postata de jaanina cu 13 ani in urma.

dacă am negi pe mână e posibil să am infectie şi cu HPV canceros?e nevoie să fac anumite teste?in 2007 am facut un examen de secreţie vaginală si un papa nicolau având niste probleme apărute din senin ;rezultat: ex cit a fost realizat după recoltare in mediu lichid etalare in monostrat si colorare prin met papa nic., frotiu citologic recoltat in ziua a 22 a ciclului menstr.calitatea frotiului este satisfăcătoare pt interpretare, frotiul comportă celule malpighiene superficiale si intermediare fără anomalii nucleare, sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.recoltarea s-a făcut in perioada cănd nu mă simteam bine,poate nici nu a fost concludent pt că nu am putut sa stau 48 ore inainte de recoltare fără să mă spăl din cauza usturimii vaginale produsa dupa cum se precizează in diagnostic de o inf neissen care a fost tratată cu zinacef, betadine dar nu a dat rezultat apoi fasigin tot degeaba şi apoi doxiciclinăşi cervugid menţionez că in aceeaşi perioadă mi-au apărut pt prima dată (aveam atunci42 ani) 2 negi pe mâna dreaptă pe care atunci nu i-am băgat in seamă dar de care am scăpat foarte greu mai târziu acuM, in nov 2009 mi-a apărut din nou un neg pe mâna dreaptă şi nu mai reuşesc să scap de el ce să fac?mulţumesc anticipat pt sfat! IOANA

Raspunsuri (4)

fangtasia

acum 13 ani

Tratamentele standard pentru negi implica cauterizarea, taierea, inghetarea sau indepartarea cu laser. Unele tratamente sunt neplacute si pot lasa cicatrice . Aceste tehnici nu sunt intotdeauna eficiente, iar negii reapar, indiferent de tratamentul aplicat.Ar fi bine sa incerci cateva remedii naturale inainte de a merge la medic.Daca nu ii tratezi, se pot mari si raspandi si spre alte zone.poti folosi rostopasca lichidul ala galben dinauntru il aplici de 2ori pe zi.

Victor Richard

acum 13 ani

Eu cred ca cea mai buna alternativa este sa mergeti la dermatolog. Chiar daca va fi nevoie ca negii sa fie inlaturati, probabil se va face un examen al acestora si vi se va spune clar care este tipul lor.

Carpe Diem

acum 13 ani

negii fac parte din familia hpv, dar nu e neaparat nevoie sa fie ramura cancerigena. Dupa varsta de 30 de ani papa nicolau se face o data pe an, preventiv. Sfatul meu e sa faceti intai un consult ginecologic si testul papa nicolau si dupa sa faceti si un consult dermatologic.. sanatate

ina

acum 10 ani

cu rostopasca am dat eu toata vara trecuta si degeaba.