Mycoplasma pneumonia

Investigatii Pneumonie cu micoplasm Pneumonie citomegalovirus

Postata de membru211909 cu 10 ani in urma.

Am un baitel de 2 ani jumate. I s-a depistat mycoplasma pneumoniae anticorpi IgM pozitiv - 0.73. anticorpi IgG-negativ, citomegalovirus IgG pozitiv (12). Este cazul sa ne ingrijoram si sa urmam un tratament? Mersi anticipat!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Un motiv de ingrijorare ar fi anticorpii de tip IgM prezenti- ceea ce ar sustine diagnosticul de infectie acuta cu mycoplasma pneumoniae. Aceste rezultat ( titru cam mic pentru a fi pozitiv) se coreleaza cu restul analizelor, simptomele copilului, etc pentru a se decide necesitatea tratamentului antibiotic.
Este recomandat sa va consultati cu medicul pediatru curant.

membru211909

acum 10 ani

Copilul se simte bine, analizele de singe si imunologice sunt bune. Medicul totusi a prescris un tratament cu Rovomicina. Din mesajul dvstra ma gindesc ca pot sa mai astep cu tratamentul ...