muscatura de capusa

Investigatii

Postata de medievil cu 11 ani in urma.

ce analiza se face eu de ex am fost muscat acum 1 an dar nu am simptome .. si cand am fost mic am mai fost muscat de n ori.... dar am scoso cu cap cu tot aia de acum 1 an .. dar cum ii zice la analiza ? multumesc:D

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Pentru testarea infectiei se determina anticorpii anti Borrelia burgdoferi IgM si IgG. Daca cei IgM ies pozitivi este recomandat sa confirmati infectia acuta prin testul western blot ( datorita posibilitatii rezultatelor fals pozitive).
IgM prezenti-inseamna ca infectia este acuta, IgG prezenti indica faptul ca ati avut infectia in trecut( acesti din urma anticorpi pot rezista pe o perioda nedeterminata).