Mia aparut un fel de umflatura in zona tamplei si de vrei săptămânaiau augumentin dar ma doare ?

Investigatii

Postata de Utilizator11707787225 cu 3 luni in urma.

Mia aparut un fel de umflatura în zona tamplei pe partea stnga și ma dor dinți și urechea, nustiu ce qr putea fi ca coș nu cred ca este ca am încercat sa apăs și nu am nimic pe unde ar putea sa iasă ceva

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Durerile pe care le descrieti pot fi cauzate de diverse probleme de sanatate, de la probleme dentare, pana la infectii ale sinusurilor sau ale urechii. Daca urmati un tratament cu Augmentin si nu observati o imbunatatire a simptomelor, ar trebui sa va adresati unui medic.

Daca umflatura de la nivelul tamplei este noua si dureroasa la atingere, este posibil sa fie vorba de o infectie sau de o inflamatie. Cauza acesteia ar putea fi de la o infectie dentara, pana la o problema la nivelul articulatiei temporo-mandibulare sau o infectie la nivelul sinusurilor paranazale. Daca durerea se extinde pana la nivelul urechii, acesta poate fi un semnal ca infectia s-a raspandit sau ca aveti o problema la nivelul acelei zone.

In aceasta situatie, este important sa mergeti la un specialist pentru a primi un diagnostic corect.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/cum-sa-interpretati-diversele-tipuri-de-dureri-de-cap_12591
sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/durerile-sinusale-simptome-si-remedii_14850

Va dorim multa sanatate!