Mi sa umflat degetul și am o basica,asta după ce m-am lovit la el,ce Dumnezeu mai e și asta?

Investigatii

Postata de Utilizator11725794019 cu 2 saptamani in urma.

M-am lovit la degetul mic de la mana dreapta, și în câteva zile mi sa umflat extrem de mult , dar este doar o basica , e dureros și îmi îngreunează mișcarea mâini, ma gândeam sa sparg basica ,poate e o infecție ceva și sa las se se vindece,aveți vreo idee ce poate fi, țin sa menționez ca ungia nu este afectată

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Se pare ca v-ati lovit destul de tare si ati facut un hematom (adica o acumulare de sange, ca urmare a ruperii vaselor de sange). Hematomul poate pune presiune pe tesuturi si de aici provine durerea si umflatura. Basica respectiva de care vorbiti poate fi de fapt o bula de ser, adica lichidul care se acumuleaza in tesuturi atunci cand sunt inflamate.

Chiar daca e tentant sa spargeti basica, nu e recomandat, deoarece puteti introduce bacterii in ea si sa cauzati o infectie. Mai bine aplicati gheata pe zona afectata, tiineti mana ridicata ca sa ajutati la scaderea inflamatiei si luati antiinflamatoare, daca nu aveti contraindicatii.

Daca durerea, umflatura sau restrictia de miscare persista, mai ales daca se inroseste sau se incalzeste la atingere, atunci e necesar sa mergeti la medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/vanataie-vs-hematom-tipuri-cauze-tratament_18067
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/hematomul-aparut-in-urma-unui-traumatism_19384