Medicul chirurg poate interpreta imaginile de pe un CD rezultate in urma unui RMN?

Investigatii

Postata de elena moc cu 8 luni in urma.

Am facut un RMN la cerinta unui medic chirurg. Cand ma duc la control, pot sa-i duc si CD sa se uite pe imagini? Sau doar medicul radiolog poate interpreta imaginile RMN, nu si medicul chirurg. Si la medicul chirurg trebuie sa ma duc doar ca rezultatul de la RMN?
M-ar ajuta mult un raspuns.
Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Medicul chirurg poate interpreta imaginile de pe un CD rezultate in urma unui RMN, desi, de obicei, se bazeaza pe rapoartele furnizate de medicul radiolog.

Este util sa duceti CD-ul cu imaginile RMN la medicul chirurg in timpul consultatiei, precum si alte investigatii efectuate, astfel incat el sa poata sa le examineze si sa le ia in considerare cand va face evaluarea cazului dumneavoastra.

In general, medicul chirurg se ocupa cu strategia de tratament si interventia chirurgicala, iar medicul radiolog are expertiza in interpretarea imaginilor medicale, inclusiv a RMN-urilor.

Prin urmare, este posibil sa fiti trimis la medicul radiolog sau sa se comunice direct intre medici in cazul in care este necesara o interpretare mai detaliata a imaginilor RMN.

Va recomandam sa va programati la un medic chirurg: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala