mai e nevoie de un consult?

Investigatii

Postata de scamirea cu 13 ani in urma.

Buna ziua, am facut un tratament la glanda tiroida pt tsh marit, ac***a valorea 9,6 ( interval referinta normale intre 0,5-4.00), iar FT4 1,45 (0.8-2.00). La repetarea analizelor, dupa 2 saptamani de la terminarea tratamentului cu Euthyrox 12,5 (tratament care a durat 3 luni) , au iesit analizele TSH 2.03 (0.27-4.2) iar FT4 13.3 (12-22). Mentionez ca la primul set de analize Anti-TPO, anti tireoglobulina, TGO, TGP, prolactina, glucoza si colesterol, au fost valori normale, am avut doar valori in limita inferioara la calciu si magneziu, care acum sunt in regula. Intrebarea mea este daca mai am nevoie de un consult medical, sau mai este nevoie de continuarea unui tratament, medicul endocrinolog mi-a pus diagnosticul de hipotiroidism primar. Va multumesc.

Raspunsuri (1)

gecse maria

acum 13 ani

daca nu am facut un tratament pt glanda poateafecta altela;ameteli oboseala greturi stressetc ce ma sfatuiti?multumesc