macrotrombocite

Investigatii

Postata de SIMONA8991 cu 11 ani in urma.

Buna, am o fetita de 14 ani, am repetat analizele facute acum 2 luni si pe buletinul de analize au aparut urmatoarele valori:
(MDX%) Celule mixte procentual-bazofilie, eozinofile, monocite 11.3 valori normale 1.7-9.3;
(NEUT%) Neutrofile procentual-celule talie mare 37.8 valori normale 42.2-75.2;
(MXD#)Bazofilie, eozinofile,monocite valoare absoluta 0.7, valori normale 0.1-0.6;
(PDW)Largimea distributiei eritrocitare 15.4, valori normale 15.5-17.1;
(MPV) Volum mediu trombocitar 11.5, valori normale 7.8-11;
(P_LCR)Procent macrotrombocite din nr. total de trombocite 37, valori normale 15.5-17.1.
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Care ar putea fi cauza?
Mentionez ca la fetita ii cade parul foarte tare, aproape ca nu mai are par.
Poate ma puteti sfatui la ce medic sa merg pentru ca medicul de famile mi-a spus sa stau linistita ca nu se intampla nimic, dar faptul ca ii cade parul ma ingrijoreaza.
Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul dermatolog.