Ma puteți ajuta cu un raspuns?

Investigatii

Postata de Utilizator11698903644 cu 5 luni in urma.

Frecvente celule epiteliale superficiale si intermediare. Rare PMN. Frecventi bacili Doderlein.
Nu se observa levuri. Nu se observa Trichomonas vaginalis.
Pe mediile de cultura insamantate aerob nu s-au dezvoltat colonii apartinand urmatoarelor genuri bacteriene: Staphylococcus, Streptococcus, genurile familiei
Enterobacteriaceae si Haemophilus spp.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Din descrierea data, se observa ca exista frecvente celule epiteliale superficiale si intermediare, precum si frecventi bacili Doderlein in proba examinata. De asemenea, se indica absenta levurilor si a Trichomonas vaginalis in proba. Pe mediile de cultura aeroba nu s-au dezvoltat colonii apartinand genurilor bacteriene mentionate, cum ar fi Staphylococcus, Streptococcus, genurile familiei Enterobacteriaceae si Haemophilus spp.

Cu toate acestea, fara mai multe detalii despre contextul si motivul examinarii, este dificil sa se ofere un raspuns specific. Este posibil ca aceasta descriere sa fie un raport de laborator, iar rezultatele sa fie normale sau interpretate in functie de contextul clinic sau simptomele pacientului.

Pentru o interpretare corecta si completa a acestor rezultate, este recomandat sa va programati la medic : https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/interpretor-analize