Ma poate ajuta cineva cu interpretarea analizalor?

Investigatii

Postata de nicolle1206 cu 11 ani in urma.

Buna seara, tocmai mi am ridicat rezultatele de la laborator si mai toate sunt incercuite?
Am sa le prezint pe scurt mai jos poate ma ajuta cineva cu un raspuns....ca nu mai am rabdare pana luni....mentionez ca am 21 de ani (F) si am senzatii de ameteala cateodata...
Hemoglobina 10.7g/dl
Hematocrit 33%
Vem 77.2 fL
Hem 25 pg
RDW 19%
PDW 19.3%
VSH 45mm/h
calciu ionic 3.71mg/dl
sideremie 19.1ug/dL
Sediment urinar 2 hematii, 1 leucocita,rara flora bacteriana, frecvente celule epiteliale plate, prezente epitelii nescuamoase.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristina Moisa

acum 11 ani

Buna seara,
Analizele indica o anemie prin deficit de fier. Sunt suspiciuni privind o infectie urinara: ar trebui completat sumarul de urina cu o urocultura si ar trebui identificata cauza anemiei. Va sfatuiesc sa va adresati medicului de familie pentru prescriptia tratamentului.

Emil

acum 7 ani

Analizele tale indica o anemie clara iar dupa rezultate s-ar putea ca anemia ta sa fie una persistenta ceea ce inseamna ca nu ar trebui sa iti faci mari griji deoarece o ai de mai mult timp, totusi ar fii indicat un consult mai avansat. Eu am facut analize dupa ce starea mea s-a degradat (cauza necunoscuta momentan) VSH 80 timp de 1 luna sub tratament iar abia dupa o luna de zile ascazut la 40, numarul de leucocite de asemenea si el foarte scazut, undeva la 2.8 (2.800) Hemoglobina 14.9 iar dupa o luna de tratament 11.9, am o anemie ingrijoratoare iar starea mea generala nu e una tocmai buna, colonel meu a fost inflamat foarte tare, splina mi s-a marit foarte tare (147) respectiv (143) greturi si dureri de cap intense. Bilirubina directa 0.19 0 - 0.6 / MG/DL, Bilirubina totala 0.32 0 - 1.0 / MG/DL degradanduse intre timp, Glucoza 84 70 - 105 / mg/dl WBC 8.7 Ceva pareri?