Ma îngraș su dacă mănâncă puțin ?

Investigatii

Postata de Utilizator11709421257 cu o luna in urma.

Bună ziua.
De ceva timp ma îngraș foarte mult, fără s sa mănâncă mult, pe zi cam 1 sau 2 ori.
Recunosc, ma stresez din orice, și am și o perioada de Depresie et. Ce îmi puteți recomanda Ca să pot prin perioada asta, ca s anu ma mai îngraș.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil ca stresul si depresia sa aiba un impact asupra greutatii dvs. Unele persoane tind sa manance mai mult atunci cand sunt stresate sau deprimante, chiar daca nu realizeaza asta. De asemenea, stresul si depresia pot duce la tulburari de somn, care pot influenta greutatea. Lipsa de somn poate face ca nivelul de energie sa scada, ceea ce poate duce la o crestere a greutatii. De asemenea, este de retinut ca si factorii genetici pot juca un rol in greutate.

Un sfat util ar fi sa incercati sa faceti exercitii fizice regulate. Activitatea fizica nu numai ca ajuta la arderea caloriilor, dar ajuta si la ameliorarea simptomelor de stres si depresie. De asemenea, incercati sa manancati alimente cat mai sanatoase, evitand pe cat posibil alimentele cu continut ridicat de grasimi si zahar.

Terapia cognitiv-comportamentala poate ajuta la gestionarea simptomelor de depresie si stres. Poate fi de ajutor si un medic nutritionist, care poate crea un plan de alimentatie personalizat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/nutritie sau https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/10-metode-pentru-a-slabi-fara-regim_8649
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/principalii-factori-care-fac-imposibila-pierderea-kilogramelor_16580