lipsa de concentrare scazuta si ameteala

Investigatii

Postata de medievil cu 12 ani in urma.

ce investigatii ar trebui sa fac ? hlg? e posibil ceva anemie desi am tahicardie .. dar la inima nu prezint nimic... astept un raspuns .. ms

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Astenia este o lipsa de putere fizica, intelectuala, poate avea cauze diverse :supra-oboseala, deshidratarea si nutritia p***a, insomnia, stress-ul, durerea necontrolata, depresia,bolile endocrine si metabolice, cum sunt afectiunile glandei tiroide. Simptomele in astenie sunt variabile functie de cauza :oboseala generalizata, dureri musculare, dificultati la schimbarea pozitiei de la sezand la statul in picioare, dificultati in respiratie, tremuraturi sau friguri (care pot fi semne de infectie), depresie. Deficitul de zinc implica dificultate de concentrare.
Ar fi bine de efectut analizele uzuale anuale.

medievil

acum 12 ani

bine multumesc:) zinc am lipsa :) si vitamina d calciu magneziu cu tiroida stau bine ft4 tsh pth ...