Lipsa de calciu.

Investigatii

Postata de george211125989 cu 15 ani in urma.

Care este motivul pentru care organismul nu poate asimila calciul?sunt ceva remedii pentru asa ceva?

Raspunsuri (3)

carmen658

acum 15 ani

Buna Razz,
Factorii care reduc asimilarea calciului:
- carenta de vitamina D are drept rezultat reducerea cantitatii de calciu ce poate fi absorbita
- malabsorbtia grasimilor impiedica absorbtia calciului
- substantele care impiedica absorbtia calciului sunt acidul oxalic -care se gaseste in legumele verzi (in special spanac) si acidul fitic – prezent in invelisul extern al cerealelor.
- fibrele sunt considerate responsabile de reducerea absorbtiei calciului
- fumatul impiedica absorbtia calciului deoarece cadmiul din fumul de tigara este un antagonist al calciului.
In primul rand e bine sa sti ca surse importante de calciu se gasesc in lactate. Multa sanatate

adina6382445

acum 15 ani

Organismul nostru nu produce Calciul , asa cum produce acidul hialuronic responsabil de lubrifierea articulatiilor . Pina si acesta este produs pina la o anumita varsta , apoi trebuind sa fie introdus in organism pe alta cale .
Dupa cum ai primit deja un raspuns , sunt o gramada de factori care duc la pierderea Calciului. Dar , important este sa intelegi ca indiferent de supliment de Calciu ai lua , pentru ca , sa fim seriosi , din alimentatie nu-l mai iei , este important ca el sa nu fie sintetizat sau stabilizat chimic . Pentru ca organismul nu-l recunoaste si nu-l fixeaza . Sau il fixeaza in depuneri haotice si te trezesti cu ciocuri pe coloane , pe umeri sau la articulatii sau la calcaie . Solutia este Calciul natural pe care , daca doresti , te pot indruma unde sa-l gasesti . Adresa mea de e-mail [email protected]

MembruMobileApp1509799456

acum un an

Organismul imbraca in calciu infectiile.