la cat timp se poate repeta un rmn cerebral ?

Investigatii

Postata de Alystar009 cu 8 ani in urma.

La ce interval de timp se poate repeta un rmn cerebral ? adica zic sa nu ma iradieze ceva

Raspunsuri (2)

Jullllia

acum 8 ani

Nu sunt recomandate foarte multe scanări, însă eu l-am repetat o dată la două luni, la indicația medicului.

Jullllia

acum 8 ani

Dar te iradiază oricum.
CT, RMN, PET sunt investigatii care iradiaza, dar cu foarte multa apa, orgaismul isi revine.
Pe mine, de ex, ma doare foarte tare capul de la substanta de contrast.
Cu cat poti sa bei mai multa apa dupa investigatie, cu atat e mai bine pentru organism.