Interpretare sumar urina

Investigatii

Postata de Manuela322 cu 10 ani in urma.

Mi s-a gasit la ecografie pietre la rinichi in rest nimic altceva.. dupa 1 saptamana de tratament(urinex/nospa/aceclofen), la sumarul de urina repetat a 2-a oara: densitatea mi-a scazut de la 1.030 la 1.025, la leucocite mi-a iesit aceeasi valoare 200uL.
Sediment de urina:celule epiteliale plate relativ frecvente,Leucocite frecvente si la Urat Amorf- relativ frecvent(in prima analiza uratul amorf era frecvent)
Imi puteti spune daca este bine sau pe langa pietrele la rinichi poate fi si o infectie urinara...
Va multumesc anticipat
Adina

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Vaoarea leucocitelor este destul de mare ceea ce sugereaza infectia/inflamatia.
Va recomand sa efectuati si urocultura.