interpretare sumar de urina + urocultura

Investigatii

Postata de raluca_porr cu 8 ani in urma.

Buna ziua, v-as ruga daca se poate sa ma ajutati cu interpretarea analizelor.
Am 23 de ani, In urma cu 3 zile, intr-o noapte m-au trezit niste dureri foarte mari in partea dreapta spate, am banuit ca poate fi ceva de la rinichi prin urmare m-am dus sa imi fac analize la urina.

Examen sumar de urina:
Densitate urinara: 1030
PH: 5
Leucocite: 25 / ul
Proteine: Negativ (

Raspunsuri (4)

Dr. Ciprian Vlaicu

acum 8 ani

E nevoie sa faceti si o urocultura, si o ecografie renala. Va recomand sa va
adresati unui medic nefrolog.

raluca_porr

acum 8 ani

Am facut si urocultura...am scris toate rezultatele dar se pare ca nu s.au trimis.
La urocultura: bacteriurie < 1000 UFC / mL (ffara semnificatie clinică)

Dr. Ciprian Vlaicu

acum 8 ani

Oricum ecografia e necesar sa o faceti, deasemenea si creatinine-
mia (si clearance-ul creatininic), pentru a exclude o afectiune re-
nala.

raluca_porr

acum 8 ani

Examen sumar de urina:
Densitate urinara: 1030c
PH: 5
Leucocite: 25 / ul
Proteine: Negativ
glucoza: normal
Corpi cetonici: negativ
Urobilinogen: normal
Bilirubina: nnegativ
Hematii: negativ
Nitriti: negativ
Sediment urinar: leucocite:1-5/cp , hematii: 0-3/cp, ep.plate: +, ox.calciu: frecv., fl.bact.: +, mucus: +.