Interpretare spermograma

Investigatii

Postata de Nykolycy cu 12 ani in urma.

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu interpretarea spermogramei, nu mai avem rabdare pana ajungem la medic.

Multumesc mult de tot!

Spermograma-met automata (SANADOR)
Observatii: Probe biologice: sperma - stare corespunzatoare pentru executarea determinarilor solicitate
(Parametru, valoare obtinuta, UM, interval biologic de referinta)
- Volum=2.1ml (>=2)
- Aspect=normal (normal)
- Vascozitate=normal (normal)
- Fluidificare=normal (normal)
- pH=7.5 (>= 7.2)
- Nr. leucocite M/ml==20)
- Mobilit tip a+b+c a spermatozoizilor=55%
- Mobilitate tip a (spermatozoizi cu progresie rapida)=29.4% (>= 25)
- Mobilitate tip b (spermatozoizi cu progresie lenta)=16.6%
- Mobilitate tip c (spermatozoizi fara progresie)=9%
- Mobilitate tip d (spermatozoizi imobili)=45%
- Spermatozoizi forma normala-conf WHO ed 4=17.1% (>= 15)
- MSC-Nr spermatozoizi mobili/ml =55.4M/ml
- PMSC a-Nr spermatozoizi/ml cu mobilitate a=29.6M/ml
- PMSC b-Nr spermatozoizi/ml cu mobilitate b=16.7M/ml
- FSC-Nr spermat functionali/ml(mobilitate cu progresie si forma normala)=16.2M/ml
- Velocitate=13mic/sec (>= 5)
- SMI-Index mobilit spermatozoizi=256 (>=80)
- Nr spermatozoizi pe ejaculat=211.7 M/Ejac (>=40)
- Nr spermat/ejac cu mobil a+b+c=116.3M/Ejac
- Nr spermat/ejac cu mobil a+b(mobilitate progresiva)=97.2M/Ejac (>=20)
- Nr spermatozoizi functionali/ejaculat=34M/Ejac

Comentariu final:Probe biologice: sperma - stare corespunzatoare pentru executarea determinarilor solicitate

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Rezultatele spermogramei indica valori incadrate in limtele normale de referinta. Aceasta va fi comunicata medicului .