Interpretare RMN cerebral?

Investigatii

Postata de Ana cu o luna in urma.

Buna ziua ,
Am facut un RMN cerebral,in urma unui episod urat de ameteala puternica(fara pierderea consiintei),cu amortela mainilor si picioarelor.doctora neurolog mi- a dat trimitere pentru investigatie.
Concluzia RMN-ului este urmatoarea:
"Doua microleziuni demielinizante frontal stg. si parietal dreapta cu substrat probabil vasculo-degenerativ cronic in context microangiopatic.
Usoara atrofie corticala fronto-parietal bilateral."
Va rog frumos sa-mi spuneti, daca se poate, in termeni pe care sa-i pot intelege despre ce este vb.
Va multumesc anticipat pt raspuns !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

RMN-ul dumneavoastra arata ca exista doua mici leziuni in creier, una in partea frontala stanga si alta in partea parietala dreapta. Acestea sunt in general rezultatul unei degradari a vaselor de sange din acele zone, ceea ce duce la afectarea invelisului care protejeaza fibrele nervoase.

Acest proces este denumit adesea demielinizare. Cauzele acestui proces pot fi multiple, de la boli autoimune precum scleroza multipla pana la varsta inaintata sau diverse afectiuni vasculare.

In plus, se indica si o usoara atrofie (subtiere sau micsorare) a cortexului in zonele frontala si parietala de pe ambele parti ale creierului. Atrofia corticala este adesea legata de procesul normal de imbatranire, dar poate fi, de asemenea, semnul unor afectiuni neurologice.

Ingrijorarea dumneavoastra este de inteles, dar e important sa discutati aceste detalii cu un medic specialist. El va poate explica mai pe larg ce inseamna aceste constatari si cum ele ar putea fi legate de simptomele dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Neuropatii/polineuropatiile-demielinizante-acute-etiologie-simptome-si-tratament_19253