Interpretare rezultat radiografie pulmonara?

Investigatii

Postata de Utilizator11725622508 cu 2 saptamani in urma.

Bună ziua,
În decursul acestei zile am făcut o radiografie(rx) și mi au ieșit următoarele:torace incomplete incad, rotla dreapta.Hemidiafragm stâng ascensionat.Accentuarea interstitiului peribronhovascular bilateral bazal.
Va mulțumesc frumos și aștept niște păreri!
Zi cu soare

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

In interpretarea radiografiei pulmonare, primul aspect care se evidentiaza este ca toracele nu este complet incadrat pe imaginea radiografiei, aspect cunoscut si ca "torace incomplet incadrat". Acest lucru inseamna ca imaginea nu cuprinde complet zona de interes a medicului de radiologie, de aceea rezultatul poate fi afectat si pot lipsi din el anumite detalii importante.

"Rotla dreapta" nu reprezinta un termen medical si ar putea fi o eroare de transcriere. Va recomandam sa verificati cu atentie rezultatul radiografiei.

Hemidiafragmul stang ascensionat indica o pozitie anormal de ridicata a unei parti a diafragmei, in acest caz a partii stangi. Acesta poate fi un semn al unui numar de boli, inclusiv pleurezie, pneumotorax sau chiar paralizia nervilor care controleaza miscarea diafragmei.

Accentuarea interstitiului peribronhovascular bilateral bazal sugereaza o crestere a opacitatii tesutului pulmonar din jurul vaselor de sange si a bronhiilor, de obicei in partea de jos a ambilor plamani. Acesta poate fi un rezultat al unei varietati de boli pulmonare, inclusiv pneumonie, bronhopneumonie, fibroza pulmonara si edem pulmonar.

Va recomandam sa va consultati cu un medic specialist pentru a discuta aceste rezultate si pentru a decide ce pasi urmatori ce vor fi necesari in ingrijirea dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/explorarea-imagistica-a-toracelui_14540
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/boli-ale-plamanilor-si-respiratorii_7866
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/bolile-pulmonare-8-motive-sa-te-duci-la-medic_15673

Va dorim multa sanatate!

Utilizator11725622508

acum 2 saptamani

Va mulțumesc. Asa voi proceda.