interpretare eco tiroida

Investigatii

Postata de sorinavalentinap cu 10 ani in urma.

as vrea sa stiu daca e bun eco tiroida...lobul drept,dimensini L 17,8MM,AP 29,5MM T 14,6MM- usoara inomogenitate tisulara,prin existenta unor plaje hipoecogene ajungand pana la 3,6mm,vascularizatia normala,ganglioni nu se vizualizeaza.lobul drept,dimensini L 17,7MM,AP 30,7 T 13,7MM,contur regulat,inomogenitate tisulara mai accentuata in vecinatatea vaselor mari ale gatului prin existenta unor plaje hipoecogene,vascularizatia normala,contur regulat,ecostructura neomogena,raporturi cu organele vecine in limite normale,ganglioni absenti,istmul tiroidian 3,5mm-9,7mm....concluzie TIROIDA DE DIMENSIUNI NORMALE CU O STRUCTURA USOR NEOMOGENA-MICROCHISTICA.vreau sa stiu daca am ceva sau nu....

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Sunt descrise 2 zone ce difera ca structura fata de normal ( acele plaje hipoecogene) care sunt interpretate, se pare ( in concluzie) ca fiind chisturi.
Ar fi bine sa repetati ecografia si sa determinati: TSH, fT3, fT4, ATPO.

sorinavalentinap

acum 10 ani

multumesc ptr raspuns.acum sunt in tratament cu bisotrin,nitropector si hartil hct si dupa 10 zile mi s-a spus ca o sa-mi dea analize...ionograma.....nu le-a specificat pe toate...eu acum 2 ani la eco tiroida mi-a iesit gusa micronodulara dar nu am facut niciun tratament.sunt in investigatii ptr ca nu am aer,obosesc numai pot merge mult pe strada,fara energie,am avut o apasare de f mult timp in piept partea stg cu inima....la inima nu mi-a iesit nimic si vor sa vada de unde pleaca aceste simptome....

maria p.

acum 10 ani

Aceleasi sintome le-am avut si eu inainte de a ma opera de glanda tiroida.Daca nu va simtiti bine dupa tratament, eu va sfatuiesc s[ mergeti la Parhon sa face analize si daca va sugereaza operatia sa o faceti, cu cat mai repede cu atat mai bine si mai usor de suportat dupa.