interpretare C.T abdominal nativ

Investigatii

Postata de riany cu 10 ani in urma.

Buna ziua .Sunt barbat in varsta de 42 de ani ,recent am efectuat un tomograf abdominal REZULTAT, Ficat dimensiuni normale,nu se observa leziuni dense circumscrise,pe secventele native,la nivelul ambilor lobi hepatici.Splina,pancreas,rinichi,glande suprarenale fara modificari C.T .Fara adenopatii retroperitoneale. Acesta ese rezultatul scris; iar cel pe CD in zona prostatei se observa o pata neagra; iar in zona ficatului se observa ceva stralucitor,acestea fiind spuse rog o interpretare pana ce voi ajunge la un medic specialist,cei de la tomograf mi-au spus ca e bine ,eu de fapt am o usoara durere in zona ficatului cu radiere spre spate de aproximativ un an si usoara senzatie de slabiciune,balonari si scaune moi,analize in limite normale,virusi hepatici =negativi.

Raspunsuri (5)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

sa inteleg ca aspectul stralucitor din zona ficatului si pata neagra de la prostata sunt interpretarile dumneavoastra a imaginilor?

rezultatul scris nu descrie nimic patologic si eu m-as baza pe acest aspect

riany

acum 10 ani

Da intradevar sunt interpretarile mele,nestiind sa citesc imaginile de pe suport CD ,totusi ce ar putea fi acele pete negre ? multumesc pentru raspuns

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

pete negre, rotunde, regulate, daca CT ul nu e facut cu substanta de contrast pot sa fie vase de sange

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

sau bule de aer din intestin

irina

acum 7 ani

Aspect stralucitor, grasime.