Interpretare analize

Investigatii

Postata de stefania98 cu 10 ani in urma.

Buna seara, am facut si eu analizele de hematologie si am urmatoarele rezultate care ma ingrijoreaza:
- Eritrocite: 3.33 (valori referinta 3.8 - 5.1)
- MCV : 115 (val. ref. 80 - 100)
- MCH : 39.6 (val. ref. 28 - 33)
- Trombocite: 465000 (val. ref. 150000 - 400000)
- Colesterol: 196 ( val.ref. 100 - 200), aproape de limita
- Trigliceride: 343 ( val.ref. 0-200)

Vreau sa specific ca sunt hiv pozitiv si urmez tratament cu Combivir si Stocrin. Eu am citit ca aceste medicamente dau anemie dar nu stiu daca am facut deja anemie.

Pe langa aceste analize proaste obosesc foarte repede, am ameteli, sunt irascibila si vesnic obosita(parca nu am chef de nimic) si parca nu respir suficient(trebuie sa trag aer adanc in piept ca sa primesc suficient oxigen).

Am mers la medic dar mi-a dat un raspuns evaziv din care nu am inteles nimic.

Va rog daca ma puteti ajuta cu o parere si ce medici de specialitate credeti ca ar trebui sa consult, altul in afara de medicul meu infectionist, de

Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristina Moisa

acum 10 ani

analizele pe care le-ati specificat ca fiind modificate sunt asa cel mai probabil ca urmare a tratamentului; daca hemoglobina este sub 12 g/dl aveti probabil o anemie secundara, daca nu, inca nu s-a instalat anemia. Cel mai probabil aveti o deficienta de vitamina B12 asociata tratamentului antiviral; va sfatuiesc sa consultati un hematolog care sa va prescrie si sa va urmareasca si evolutia sub tratament cu vitamina B12. Sanatate.

stefania98

acum 10 ani

Multumesc de raspuns.
O sa o iau treptat cu investigatiile .
o zi buna.