interpretare analize

Investigatii

Postata de alexuza cu 12 ani in urma.

Buna ziua!sotul meu este donator de vre-o doi ani,a donat pana acum fara probleme dar in urma cu doua luni cand s-a dus iar sa doneze i s-a spus ca nu poate dona ca are ficatul marit,i s-a recoltat iar si in urma cu 4 zile s-a dus din nou la donare si i s-a spus ca e suspect de sifilis mai exact '' SLAB POZITIV''.Am mers impreuna la o clinica particulara unde ne-am facut analize Ac Anti Traponema Pallidum, mie mi-a iesit 0.05 nonreactiv iar lui 2.12reactiv.Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce inseamna,sunt disperata nu mai am rabdare pana ajung la un medic cu rezultatul.Specific faptul ca suntem casatoriti de 14 ani,el spune ca nu a fost cu nimeni in aceasta perioada.Cu multumiri

Raspunsuri (5)

Anonim

acum 12 ani

Si tu chiar te astepti sa spuna adevaru?
In 14 ani sa dus sigur la vreo 4-5 dinalea

alexuza

acum 12 ani

doresc raspuns de la un medic specialist,nu comentarii nonsens

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Exista mai multe analize ce depisteaza anticorpii anti treponema pallidum :
-anticorpi nespecifici (teste non-treponemice):VDRL ,RPR
-anticorpi specifici (teste treponemice): TPHA – (detecteaza anticorpi totali IgG si IgM), FTA – ABS (de tip IgG si IgM),EIA (de tip IgG si IgM).
Functie de valorile de referinta un rezutltat este comunicat negativ sau pozitiv

alexuza

acum 12 ani

multumesc pt informatie

anca c

acum 10 ani

va rog cum pot sa iau lrgatura cu dvs pt un control si citirea analizelor