interpretare analize

Investigatii

Postata de RAMONA6560044 cu 15 ani in urma.

Buna ziua! Imi cer scuze pentru deranj.Am facut un set de analize si unele valori nu se incadreaza in limitele normale, daca aveti timpul necesar va rog sa ma ajutati cu o interpretare. Va multumesc anticipat.
Biochimie
-alaninaminotransferaza 39 U/L !!!!!(aceasta este mai mare de 31, mentionez ca am facut deja a 2-a doza a vaccinului de hepatita B in luna noiembrie)
- glucoza serica 86 mg/dL
HEMATOLOGIE
-Nr leucocite 4.41
-Nr eritrocite 4.57
-Hb 13.9
-Hematocit 41.4
-VEM 90.6
-HEM 30.4
-CHEM 33.6
-largimea distributiei eritrocitare 12.4
-Nr trombocite 205
-VTM 10.4
-Largimea distributiei trombocitare 12%
-Neutrofil 12%
-Neutrofil 42
-Limfocit 6.6%
-Limfocit 1.85
-Monocit 6.6%
-Monocit 0.29
-Eozinofil 1.4%
-Eozinofil 0.06
-Bazofil 0.5%
-Bazofil 0.02
-Reticulocite 0.57%
-Reticulocite 26 !!!!! mai mica (30-120)
-Fractia reticulocitelor imature 1.5% !!!! mai mica (3-15.9)

Multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

marioara35

acum 15 ani

Buna Alina , pentru interpretarea analizelor ar trebui sa apelezi la un specialist sau sa scri medicilor de aici.
Pe forum nu cred ca o sa gasesti prea multe lamuriri referitoare la analize.
Numai bine

alin58

acum 15 ani

Faptul ca e un pic crescut TGP poate sa nu insemne nimic. Cu atat mai mult cu cat ai facut vaccinul de hepatita B.
In privinta reticulocitelor nu prea ma pricep. Cred ca ar trebui sa vorbesti cu medicul.

Ungureanu ioana Rodica

acum 10 ani

Buna ziua ,doresc sa-mi spuneti ceva despre analiza "latimea sitributiei eritrocitare (CV)cu valori de 14,2.
Multumesc pentru timpul acordat