interpretare analize hematologie

Investigatii

Postata de puf cu 14 ani in urma.

am facut analize medicale si mi-a iesit la hematologie si biochimie urm valori anormale:
HGB 10.1 g/dl
HCT 32.7 %
MCV 71.1 fL
MCH 22 pg
MCHC 30.9 g/dl
RDW 16.5 %
PDW 17.9 % si sideremie 0.21 mg/l
si as vrea sa va rog sa le interpretati. eu am 23 de ani, o inaltime de 1.61 si o greutate de 55kg in cazul in care are vreo importanta in analiza rezultatelor
va multumesc

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 14 ani

Normal ar fi sa mergi cu aceste rezultate la medicul de familie si sa-ti spuna despre ce este vorba. Eventual sa-ti dea un tratament sau trimitere mai departe.........dupa mine cred ca exista probleme,una din ele este o anemie destul de evidenta, dar eu nu sunt medic. Deci mergi neaparat la medic.